niedziela, 5 grudnia 2010

Google Developer Day 2010 Praga

Troche zajęło mi czasu zanim zebrałem sie żeby stworzyc własny blog.

Poniekąd inspiracją było właśnie wydarzenie które zmierzam tu opisać, gdyż zrobiło na mnie niemałe wrażenie. Chciałem się nim podzielić z innymi, a w jaki sposób dotrzeć do szerszego grona jeśli nie przez internet ;)

W Pradze zatrzymałem sie już w poniedziałek 15.11.2010 zeby troche pozwiedzać. Znalazłem całkiem przyzwoity hostel w samym centrum w dość niewygórowanej cenie ok 3oPLN za dobe - Emma Hostel.

Konferencja  odbyła sie we wtorek.

Organizatorzy na prawde się postarali.Pomijajac zawartosc merytoryczna szkoleń, o ktorej za chwile, na kazdej przerwie czekaly na uczestnikow przekaski a na zakonczenie bylo tyle tego ze nie sposob bylo przejesc. W menu znalazy sie makarony, dania miesne, nalesniki, salatki, owoce, wino, piwo, lody... dla kazdego cos milego :)

Wracajac do zawartosci tematycznej koferencji - na poczatku Eric Tholome wyglosil 'Keynote' w ktorym przedstil podstawowe 3 trendy rozwijane nastepnie przez pozostalych prelegantow tego dnia, a mianowicie: aplikacje mobilne, aplikacje dzialajace w chmurze i rozszerzenia dla Chrome.

Ponizej wyklady na ktorych bylem. Mam nadzieje ze niczego nie przekręciłem. Jesli tak to poprosze o poprawki :)

Google Web Toolkit (201):

Jak na poziom zaawansowany prezentacja raczej slaba. Omowienie podstawowych zalet GWT nad pisaniem aplikacji w JavaScripcie jak: lepsze debuggowanie, wylapywanie bledow w momencie kompilacji, kompilowanie do wydajniejszego JavaScript zajmujacego mniej miejca i dzialajacego pod kazda przegladarka.Warta byla zobaczenia chocby ze wzgledu na pokazanie nowinek jakie pojawily sie w versji 2.1, m.in zastąpienie dotychczasowego mechanizmu wywolan zdalnych procedur (RCP) przez tzw. RequestFactory

Google Chrome Extensions (101):

Bardzo dla mnie ciekawa prezentacja pokazujaca mozliwosci Chrome ze wszystkimi dobrodziejstwami jakie niesie HTML5.

Practical HTML5 (201):

Kontynuacja poprzedniego watku. Pokazano mozliwosci HTML5. To co dotychczas mozna bylo osiagnac tylko dzieki skomplikowanym JavaScript albo Flash teraz mozna w latwy sposob implementowac za pomoca nowego CSS3 i HTML.Niestety na chwile obezna poza Chrome żadna przegladarka bodajże nie wspiera nowej specyfikacji, ale pozostaje czekac majac nadzieje, ze nastapi to w niedlugim czasie.

Chrome Dev Tools (201):

Wbudowany w Google Chrome Development Tools daje mozliwosci debugowania ze wstawianiem brakpointow w kodzie HTML. Dodatkowo mozna obserwowac w przejrzysty sposob czy ladowania poszczegolnych komponentow strony i tym samym sprawdzic ktore elementy najbardziej drastycznie wplywaja na performance.

VC Investment For Your Company:

Ciekawy panel dyskusyjny. Zaproszeni goscie odpowiadali m. in. na takie pytania jak: co zrobic zeby organizacje Venture Capital zainteresowaly sie naszym projektem, jakich bledow sie wystrzegac.Padaly takie wskazowki jak wlasna analiza szczegolowa rynku i zadanie sobie takich pytan jak:

  • dlaczego moj pomysl jest lepszy od innych

  • jakie problemy rynku rozwiazuje

  • jak wiele osob cierpi na takie problemy

  • ile dokladnie pieniedzy potrzebujemy zeby zrealizowac przedsiewziecie.

Analiza powinna przynajmniej byc na poziomie dokladnego planu biznesowego.

CTO Avast opowiadal o poczatkach firmy w Czechach, jak to zostala zalozona przez biologa, fizyka jadrowego, ktorzy pierwszy raz napisali program aby wychwycic wirusa jaki pojawil sie na uczelni (nalezy pamietac ze w owym czasie wirusy nie byly tak rozpowszechnione). Nastepnie postanowili podzielic sie swoim rozwiazaniem z innymi i zaobserwowali ze istnieje popyt na tego typu rozwiazanie. Poczatkowo interes dobrze krecil się w czechach ale w momencie otwarcia rynku europejskiego, gdy wiekszosc czeskich klientow zostala wchłonięta przez zachodnie korporacje posiadajace wlasne rozwiazania antywirusowe, firma musiala zmienic polityke jesli nadal chciala się utrzymac na rynku, bowiem została postawiona przed olbrzymią konkurencją.

Co zrobila? Zaangażowala w wytwornie oprogramowania samych użytkownikow, ktorzy to sami tlumaczyli software na inne jezyki. Obecnie najwiekszym rynkiem dla Avast jest Francja. Czechy stanowia ok 3% zalosci klientow.

Google Apps Marketplace:Integrate and Sell Your Cloud Apps to Google Apps Customers (101)

W prezentacji uczestniczylem tylko do polowy po czym przenioslem sie na rownolegla:

Authentication on the World Wide Web (201):

Powodem przenosin bylo zbyt duze wnikanie w szczegoly implementacji OpenID w jez PHP, z ktorym srednio mam cos wspolnego. Natomiast ta druga, bardziej zaawansowana traktowala raczej problem Single Sign On koncepcyjnie, bez wnikania w szczegolne implementajce jezykowe.

Na koniec jak wspomnialem impreza - muzyka na zywo grana przez DJ przy akompaniamencie saksofonu, piwo, wino, slodkosci.

W czasie dni Google mozna bylo tez pobawic sie kilkoma modelami telefonow i padow z systemem Android. Najbardziej chyba przypadl mi do gustu samsung i9000 ze wzgledu na optymalna jak dla mnie czulosc ekranu dotykowego. Pozostale albo wymagaly duzego uzycia sily lub zbyt malego przez co sprawialy trudnosci w obsludze.

Zostal tez rozstrzygniety konkurs. Przez caly dzien mozna bylo zbierac kody i wysylac  (szkoda ze otwarta siec WIFI byla tak slaba ze moj telefon nie mogl z niej zrobic uzytku) a do wygrania byl zestaw Lego Mindstorms. Trafil do smialka, ktoremu udalo sie wyslac najwieksza liczbe kodow. Kody byly poukrywane w najdziwniejszych miejscach: na filarach, stolach, standach, mozna bylo tez je dostac w nagrode za aktywne udzielanie sie w prezentacjach i zadawanie pytan.

Niektore prezentacje byly tylko w jez. czeskim, jesli byly prowadzone przez lokalnych prelegentow. Szkoda bo bylo paru gosci z zagranicy.

Szkoda też ze nie udalo sei dotychczas zorganizowac GDG w polsce. Czekamy zatem kiedy to nastąpi.

Zdjęcia z konferencji: http://picasaweb.google.com/Marcin.Piczkowski/GoogleDeveloperDay2010Prague?authkey=Gv1sRgCIeKnomYy8jt6gE&feat=directlink

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz