niedziela, 3 lipca 2011

Nepal - Manaslu trecking 2011 cd.

Parę słów o szczepieniach ochronnych przed wyjazdem do Nepalu.
Nie ma wymaganych szczepień, jedynie sugerowane. Są to:
* błonnica
* tężec
* polio
* dur brzyszny (tyfus)
* cholera


Aby się zaszczepić należy udać się do punktu szczepień przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Punkt szczepień jest czynny w poniedziałek w godz. 11.00- 16.00 i wtorek - piątek w godz. 8.00 - 14.00. Wizytę warto umówiż pod telefonem: (42) 251 62 49, dlatego że warto aby był wtedy na miejscu lekarz, który skieruje nas na szczepienie (np. szczepienie przeciwko cholerze wymaga opinii lekarza ważnej przez 24h). Można przyjść ze skierowaniem od własnego lekarza, ale wygodniej jest załatwić wszystko na miejscu. Na miejscu można też zakupić szczepionki (o dziwo można płacić kartą). Niestety wizyta u lekarza jest płatna (100PLN).

Cały proces od wizyty u lekarza do szczepienia jest dość mozolny, ale może to akurat ja trafiłem na godziny szczytu. Najpierw idziemy do punktu szczepień (pok. nr. 1) gdzie pielęgniarka zakłada nam kartę szczepień. Zanim się tam dostaniemy czekamy w kolejce. Przede mną były 4 osoby, co dało łącznie czas ok. 1h. Następnie idziemy do kasy zapłacić za wizytę u lekarza i z podstemplowanym kwitkiem wracamy do tej samej pielęgniarki (już bez kolejki), żeby ta zadzwoniła do lekarza, który przyjmie nas w pokoju nr. 2. Przed pokojem nr 2 czekamy ok 20 min. zanim zjawi się lekarka. u niej można zasięgnąć wszelkich infomracji na temat szczepień i profilaktyki. Potem idziemy znowu do okasy, żeby wykupić szczepionki. Jeśli szczęście sprzyja tak jak mi, to akurat trafiamy na przerwe od godz. 11.00 do 11.30. Czekamy cierpliwie, aż ktoś sie pojawi. Z dowodem zapłaty idziemy znow do pok. nr. 1, gdzie pielęgniarka informuje nas, że musi akurat wyjść na przerwę i wróci za 30 min. Czekamy... czekamy.. czekamy.. Wreszcie się zjawia, szczepionki czekają już w środku. Dostajemy zastrzyk w ramiona i udo (3 szczepionki kłute) + oranżadę do picia (przeciwko cholerze). Cholere trzeba doszczepić druga dawka w terminie od tygodnia do 6 tygodni od czasu podania pierwszej próby, na szczęście druga próba jest już w liczona w cenę szczepionki, nie musimy jeszcze raz płacić.
Szczepionki to niestety niemały wydatek, ale na zdrowiu przecież nie można oszczędzać. Poniżej wydruk z kasy fiskalnej z nazwami szczepionek.
 • Boostrix - Polio to szczepionka przeciwko błonnicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis. Ulotka producenta

 • Havrix to szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A). Ulotka producenta

 • TYPHIM Vi to szczepionka przeciw durowi brzusznemu. Ulotka producenta

 • DUCORAL to szczepionka przeciw cholerze (inaktywowana, doustna), zawiesina i granulat musujący do sporządzania zawiesiny doustnej
  Ulotka producenta.
Troche o chorobach:

Błonnica najczęściej atakuje drogi oddechowe i czasami skórę. Zazwyczaj w drogach oddechowych dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku, co powoduje poważne trudności w oddychaniu, a czasami duszenie się. Bakterie błonnicy wytwarzają także toksyny, które mogą powodować uszkodzenie nerwów, choroby serca a nawet moga doprowadzic do zgonu.

Tężec dostaje się do organizmu w miejscu przecięcia, zadrapania lub rany skóry. Bakterie te produkują toksyny, które mogą wywoływac sztywność mięśni, bolesne skurcze mięśni, drgawki a nawet zgon. Skurcze mięsni mogą być tak silne, że prowadza do złamania kości kręgosłupa.

Krztusiec jest chorobą o bardzo dużej zakażalności. Atakuje drogi oddechowe powodując ciężkie napady kaszlu, które mogą utrudniać normalne oddychanie. Bakterie mogą również wywoływać zakażenie uszu, zapalenie oskrzeli, które może trwać bardzo długo, zapalenie płuc, drgawki, uszkodzenie mózgu a nawet zgon.

Polio jest zakażeniem wirusowym, które charakteryzuje się wieloma objawami. W najcięższej postaci tej choroby dochodzi do paraliżu mięśni, może to być paraliż mięśni oddechowych lub zapewniających możliwość poruszania się.

WZW A choroba przenoszona drogą pokarmową. Objawy początkowe: rozbicie, znużenie, bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe. Po kilku-kilkunastu dniach mogą dołączyć się : nudności wymioty, biegunka, utrata apetytu, nieżyt górnych dróg oddechowych, powiększenie węzłów chłonnych i wątroby – pojawia się żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu,odbarwiony stolec, świąd skóry.

Dur brzuszny (tyfus) wywoływany przez bakterie z grupy salmonelli, które w temperaturze 60 °C giną już po kilkunastu minutach. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella typhi. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia endotoksyną (splątanie) i różową wysypką, tak zwaną różyczką durową czyli rumieniową wysypką plamisto-grudkową zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza.

Cholera ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae)

Oprócz chorób zakaźnych czyhają jeszcze inne niebezpieczeństwa związane z chorobą wysokościową (ASM - Acute Mountain Sickness) - HACE i HAPE.

HACE (High altitude pulmonary edema) - obrzęk płuc, jest to groźna forma choroby wysokościowej polegająca na tym, że w płucach zbiera się płyn. Objawy bywają różne. Najczęstsze to: problemy z oddychaniem, kaszel, osłabienie i szybkie męczenie się, ucisk w klatce piersiowej.
Symptomy pojawiają się na wysokościach już 2500-3500 m n.p.m., najczęściej ok. 4000m n.p.m. Zachorowania uzależnione są od indywidualnej podatności organizmu. Powody, dlaczego jedni zapadają na HACE a inni nie, nie są do końca poznane. Pierwsze symptomy choroby to świszczący oddech i niebieskawe zabarwienie skóry. Objawów nie należy lekceważyć, gdyż choroba rozwija się szybko i prowadzi do śmierci. Jedynym leczeniem jest jak najszybsze przeniesienie się na niższą wysokość, gdzie stężenie tlenu jest większe.

HAPE (High altitude cerebral edema) - obrzęk mózgu, jest to najgroźniejsza forma choroby wysokościowej. Symptomy są takie jak typowe symptomy choroby wysokościowej: nudności, bezsenność, osłabienie, zawroty głowy. Dodatkowo pojawia się ból głowy, problemy z koordynacją, podwyższająca się dezorientacja, problemy z pamięcią, halucynacje, nieracjonalne zachowanie, wreszcie śpiączka. Choroba pojawia się podobnie jak HACE na wysokościach powyżej 2500m n.p.m, jednak najczęstsze przypadki obserwuje się wśród alpinistów przebywających na wysokościach ok. 8000m n.p.m. bez aparatu tlenowego. Leczenie jak przy HACE, obniżenie wysokości, dodatkowo stosuje się komory hiperbaryczne.

3 komentarze:

 1. pogratulować wyprawy, na pewno sporo wrażeń zbierzesz, nawet jeśli nie załapiesz się na którąś z choróbek ;-D

  OdpowiedzUsuń
 2. :) mam nadzieje ze nic nie zlape poza kondycja.
  A ja nie wiedzialem ze zajmujesz sie pisaniem opowiadan http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/dariusz_barczewski/bez_tytulu Dobre to jest ;) Ale zdjecia macro muchy mnie powalily, niesamowite. Gratuluje cierpliwosci.

  OdpowiedzUsuń
 3. zajmuję to za dużo powiedziane ;-). Tamto ma już z pięć lat, więc staroć... Ostatnio wróciłem na chwilę do pisania, mam nadzieję, że tym razem z lepszymi efektami ;-)

  muchę sfociła Izka - dziewczyna ma fioła na punkcie makro ;-). Zaglądaj do nas, będzie więcej takich dziwactw ;-D

  OdpowiedzUsuń