wtorek, 24 stycznia 2012

Samsung Galaxy S + Android 4.0

Wczoraj pierwszy raz pokusilem sie o zrootowanie telefonu z checia zainstalowania najnowszego jadra od Cyanogen z Androidem 4.0. Docelowo chcialem wyprobowac nowe mozliwosci dostarczone od wersji 3.x - wsparcie dla hostingu USB. Mając takie cos moznaby np podlaczyc do telefonu przez USB dysk zewnetrzny, myszke, klawiature itp. Biorac pod uwage ze Samsung Galaxy S ma procesor 1GHz i 512MB RAM moznaby go wykorzystac spokojnie jako maly komputer.

Majac fabryczny telefonik z Androidem 2.3.6 przystapiłem do rootingu zgodnie z instrukcja.
Zaczalem na Ubuntu wykonujac poszczegolne kroki:
1. Sciagnalem obraz kernela z podanego na stronie miejsca.

2. Zainstalowalem Heimdall

3. Zrestartowalem telefon i przy starcie przytrzymując jednoczesnie przyciski Home i volume DOWN uruchomiłem 'download mode'.

4. Podłączyłem telefon kablem USb do komputera (wazne zeby uprzednio przed restartem wlaczyc tryb debugowania: Settings > Applications > Development)

5. Wypakowałem sciagnietego zipa az do zImage a nastepnie odpalilem komende:
heimdall flash --kernel zImage

Wszystko przebieglo pomyslni, jądro zainstalowało się a telefon zrestartował, uruchomił, tyle tylko, że chwile po wstaniu serwisów (wifi, GSM) zrestartował znowu, i tak bez przerwy: boot, uruchomienie serwisów, shutdown, ...

Nieciekawa perspektywa, szczegolnie ze było to jakoś po 2:00 w nocy. Probowalem przeinstalowywac inne kernele dostepne w sieci zgodnie z radami na blogach ale bez skutku. No trudno, zostawiłem go w trybie 'flight mode' do rana (o zdiwo tylko w takim trybie sie nie restartował). Jedyny plus byl taki ze teraz system byl zrootowany. W aplikacjach mialem kilka nowych narzedzi jak: Superuser i ClockworkMod Recovery

Rano z pomocą kolegi przystapiliśmy do akcji ratunkowej opisanej tutaj.

1. Sciagnałem wszystkie 4 zipy i umiescilem na wewnetrznej karcie SD w telefonie

ROM: BUILD 14: MultiUpload
Google Apps: v7.1: MultiUpload
Face Unlock: v6: MultiUpload
Google Apps Fixer: Multiupload

2. Zrestartowalem telefon i uruchomilem w trybie recovery (POWER + volume UP + HOME)

3. Z menu wybralem kolejno (przed tymi operacjami dobrze zrobic backup, inaczej wszystkie dane z telefonu zostana usuniete):
wipe data/factory reset
wipe cache partition


(dla jasności: nawigujemy przyciskami głośności a wybieramy przyciskiem POWER)

install zip from sdcard

Nawigowalem do miejsca w telefonie gdzie zapisałem wczesniej zipy i wybrałem zip z buildem (...BUILD14..)

4. Zrestartowałem telefon.
Po restarcie pojawiło sie logo Cyanogen. Myślę sobie 'OK udalo sie, jest dobrze'. Przedwczesna to jednak byla radość bo telefon rebootował za każdym razem gdy pokazało się to logo i tak bez końca.
Dobra, czytam fora.. czytam.. gdzieś doczytałem, że jest jakis błąd z WIPE i że za pierwszym razem nie działa, że trzeba to zrobić dwa razy.

Druga próba:
1. Zrestartowalem telefon i uruchomilem w trybie recovery (POWER + volume UP + HOME)

3. Z menu wybralem kolejno:
wipe data/factory reset
wipe cache partition


Jeszcze raz, dla pewności:
wipe data/factory reset
wipe cache partition


4. Jeszcze raz instalacja kernela (Build14)

5. Restart

Tym razem poszło dalej, pokazał się kolorowy splash screen i ... yuppie!! odpalił się pulpit, serwisy i.. żadnego restartu !!
OK, działa!! Radość była wielka, potęgowana przez nowy wygląd Androida 4.0 i o wiele szybsze działanie w porównaniu z wersją 2.3.6 zainstalowaną fabrycznie.

Pozostało jeszcze doinstalować 3 pozostałe zipy ta samą metodą jaką instalowałem kernel, ale tym razem już bez WIPE.

Wszystko śmiga jak marzenie, kalendarz i lista kontaktów zsynchronizowała sie z Google, ulubiony EveryTrail równiez zainstalował pomyślnie z Android Market. Do tej pory wszystko wygląda OK :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza