piątek, 30 września 2011

Grails - pierwszy projekt na CloudFoundry

Pora na stworzenie pierwszego testowego projektu i zdeployowanie go na CloudFoundry.
1) W menu File > Other..., następnie SpringSource Tool Suite > Spring Template Project2) w kolejnym oknie wybieramy Spring MVC Project i potwierdzamy, że chcemy ściągnąć projekt z internetu.

3) Wypełniamy pola dla nazwy projektu i pakietu.Klikamy przycisk 'Finish'. Teraz Eclipse przez kilka minut wyglada jakby sie zawiesił ale w tle są ściągane pliki i w końcu projekt zostaej utworzony. Ważne jest też żeby plugin Mavena działał poprawnie o czym napisałem w swoim poprzednim poście. Maven jest używany do zbudowania przykładowego projektu i ściągnięcia zależności.

Mamy teraz w oknie Package Browser nowy projekt, którego możemy przeciągnąć do okna Servers na VMware Cloud Foundry, który utworzyliśmy wcześniej.
Po przeciągnięciu pokazuje się okno w którym wybieramy w drop-downie 'Spring' jako typ aplikacji i potwierdzamy przyciskiem 'Finish'.Nastepnie logujemy się do CloudFoundryTeraz prawym klikiem na Serwerze VMware Cloud Foundry i wybieramy 'Connect'Ponownie prawym klikiem ale na projekcie przeciągnietym pod Server i wybieramy akcję 'Start'Pokazuje sie pop-up w którym klikamy przycisk 'Next' i dostajemy informacje o URL pod którym będzie dostępna nasza aplikacja w chmurzeMożemy tez w drop-downie wybrać ilość pamięci przydzielonej aplikacji. Zostawiamy domyślną wartość i kończymy wizard.

Aplikacja startuje i.... i niemiła niespodzianka. Komunikat że nazwa aplikacji została już zajęta przez kogoś innego.Rzeczywiście po wejściu na stronę cloudfoundrytest.cloudfoundry.com widzimy jakąś testową aplikacje w Grailsach.

Spróbujmy więc z bardziej oryginalna nazwą naszej aplikacji.
Ponownie prawym klikiem na aplikacji pod Serverem i akcja 'Start'.

Tym razem zmieniamy nazwę aplikacji w pierwszym kroku wizarda na 'MPTest'Przechodzimy na drugi krok wizarda. Tam automatycznie dostajemy wygenerowany URL mptest.cloudfoundry.com

Możemy wejść pod http://mptest.cloudfoundry.com w przeglądarce i przekonać się, że pod tym adresem nie działa żadna aplikacja.


Kończymy wizarda i aplikacja uruchamia sie tym razem z powodzeniem. Możemy obserwować logi w sąsiednim oknie konsoliPo wejściu na http://mptest.cloudfoundry.com strona wita nas komunikatem:

Hello world!
The time on the server is September 29, 2011 11:30:48 PM UTC.


Zatem z powodzeniem udało się nam zdeployować przykładowa aplikacje Spring'ową na CloudFoundry.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza